Depresja w biznesie, czyli co powinien wiedzieć każdy szef

ZuwazniRM_mindfulness_MBSR_Warszawa pewnością nie usłyszysz zbyt wiele o depresji podczas studiów MBA czy szkoleń biznesowych. Po prostu chorobie nie poświęca się uwagi, nie rozmawia się o chorobach związanych z obniżeniem nastroju, z lękiem. Takie tematy nie pojawiają się też w rozmowach prowadzonych przez managerów. To temat tabu. Nikt nie ma odwagi by zacząć rozmowę, a przecież faktem jest, że depresja jest chorobą, która dotyka wiele osób. WHO szacuje, że do 2020 roku będzie to choroba nr 2 na świecie! Już teraz w Polsce 1,5 mln osób choruje na depresję! Tak więc z dużym prawdopodobieństwem w twoim zespole lub firmie jest osoba, która zmaga się z tą chorobą.

Skorzystaj z okazji, jakim jest 23 luty – Dzień Walki z Depresją, by porozmawiać o chorobie w twojej firmie. Im więcej wiemy, im częściej mówimy tym większa szansa, że osoba która potrzebuje pomocy sięgnie po nią lub ją otrzyma od innych. Możesz też w trakcie spotkań z zespołem przedstawić takie programy jak RE:AKCJA W DEPRESJI. Często też pracownicy otrzymują pakiety medyczne. Zazwyczaj w ramach tego benefitu jest też możliwość spotkania z psychologiem czy też psychiatrą. To doskonała okazja by skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Pamiętaj – nie diagnozuj swoich pracowników. W zamian możesz zaoferować im otwartość i dać sygnał, że ich problemy nie są dla ciebie czymś strasznym. Jeśli ktoś z twojego zespołu ma obniżony nastrój nie unikaj rozmowy.

Po prostu zapytaj co możesz zrobić dla tej osoby? Jakiej pomocy potrzebuje by w pracy czuć się dobrze? Takie pytanie wyrażają nie tylko troskę, ale dają również możliwość wspólnego poszukiwania rozwiązań. Włączając w ten proces osobę, której problem dotyczy, okażesz jej szacunek i zwiększasz szansę, że pomoc zostanie przyjęta.

Nie zapominaj też, że to co dzieje się w firmie wpływa na każdego współpracownika.
Ryzyko zachorowania na depresje rośnie, gdy osoba boryka się z:

  • Nadmiarem obowiązków,
  • Niejasnymi oczekiwaniami przełożonego,
  • Nieprzyjemną atmosferą w pracy.

Od ciebie naprawdę dużo zależy.
Będąc szefem zadawaj sobie od czasu do czasu kilka pytań:

  • Czy traktujesz współpracowników z szacunkiem?
  • Czy współpracownicy mają poczucie, że ich wspierasz?
  • Czy jako ich przełożony wesprzesz ich w trudnej sytuacji? Czy mogą na ciebie liczyć?
  • Czy doceniasz swoich współpracowników? Czy kiedy coś się wam udaje mówisz o tym?
  • Czy słuchasz ludzi? Czy przychodzą do Ciebie kiedy mają problem czy też o kłopotach dowiadujesz się na końcu?
  • Czy jesteś fair? Czy mówisz wprost co jest ok a co nie jest ok?
  • Czy doceniasz swój zespół? Czy świętujecie sukcesy?

Bez względu na to jakich udzielisz odpowiedzi, poświęcić trochę czasu by przyjrzeć się na ile tak jak myślisz jest w rzeczywistości, a na ile to tylko twoje wyobrażenie. Doskonałym sposobem by sprawdzić jak jest, jest rozmowa ze współpracownikami, czy też przyjrzenie się wynikom oceny satysfakcji z pracy jakie prawdopodobnie przeprowadza twoja firma.

Warto wiedzieć – W 2013 roku osoby chore na depresję były nieobecne w pracy przez 5,38 mln dni! Profilaktyka się opłaca.

Renata Mizerska
Jeśli masz pytania – zadzwoń 531 195 465

Podziel się z innymi